Zaštićena od jake bure najvišom istarskom planinom Učkom, nedaleko od prvoga morskoga lječilišta na Jadranu i kolijevke elitnog turizma na ovim prostorima još od Austro-Ugarske Monarhije, smjestila se ACI marina Opatija u mjestu Ičići. Najbolja luka za sidrenje jahti do 40 metara na sjevernome Jadranu pomorsku tradiciju ponosno bilježi čak 30 stoljeća unatrag. U 9. stoljeću prije nove ere ovdje su živjeli potomci Liburna, vrsni graditelji brzih brodova građenih od drvenih dasaka i šivanih konopa kojima su plovili do sjeverne Afrike i Male Azije.
Kako je Opatija uživala velik ugled među stranim kneževima i plemstvom, tako ACI marina u Ičićima ima dobar glas među nautičarima i zaljubljenicima u plovidbu po Jadranu.
Ne samo zato što je izvrsno opremljena i ponosna nositeljica Plave zastave, nego i zato što je tek nekoliko sati vožnje udaljena od međunarodnih zračnih luka u Zagrebu, Trstu ili Ljubljani, dok je onima koji lete do Pule ili Rijeke put još kraći. Blaga opatijska klima i činjenica da u Opatiji rijetko puše bura u kombinaciji s blizinom i dobrom prometnom povezanošću – tko ne voli letjeti, cestom do Ičića može stići za nekoliko sati iz Beča, Milana ili Budimpešte – učinila je ACI marinu Opatija idealnom, kako za kratke zimske izlete, tako i za početak ili kraj krstarenja po Jadranu u bilo koje doba godine. Za planiranje rute nikada nije kasno, osobit je užitak to činiti u samoj marini iz koje se pruža fantastičan pogled na Krk i Cres, dva najveća hrvatska otoka.
Jeste li znali da…
…počeci turizma u Opatiji datiraju od 1844. kada je bogati trgovac Iginio Scarpa podigao ljetnikovac Villa Angiolina. U vili je boravila tadašnja gospoda, a kada ju je posjetila austrijska carica Marija Anna koja je u Angiolini provela tri mjeseca, za rivijeru je doznao i bečki dvor
…se na opatijskoj Slatini možete prošetati mramornim zvijezdama koje čine Hrvatsku ulicu slavnih. Zvijezde su se postavljale od 2005. do 2008. a na njima se nalaze imena osoba koje su svojim radom i ugledom doprinijele promociji Hrvatske poput Nikole Tesle, Miroslava Krleže, Dražena Petrovića i Janice Kostelić.
…je vjetar u leđa opatijskom turizmu dao sam austrijski car Franz Jozef kada je u ožujku 1889. godine Opatiju proglasio prvim morskim klimatskim lječilištem na Jadranu. Pet godina kasnije car Franz Josip u Opatiji se sastao sa pruskim carem Wilhelmom II. o čemu je izvijestio i ugledni New York Times.
Vezovi
– 281 veza u moru
– 35 vezova za smještaj plovila na kopnu
– prihvat megajahti do 40m dužine
Sadržaji
Povezanost
ACI marina Opatija nalazi se u srcu Europe, šest sati vožnje od Münchena, Beča, Milana, Budimpešte… U krugu od 150 kilometara pet je međunarodnih zračnih luka (Rijeka, Pula, Zagreb, Trst, Ljubljana), a marina je i magistralnim cestama izuzetno dobro povezana s cijelom Europom.